TECNO Mobile has launched into the Nigeria mobile market, its latest Intel-powered device running on Windows 10 operating system. The device which is code-named Tecno Winpad 2 is a 10.1-inch Tablet with a very bright IPS HD display.


There are 3 versions of the Winpad 2; there is the non-cellular version, and the other two versions are differentiated by 3G and 4G internet connections.

Specifications of the 3 variants of the TECNO Winpad 2
| WinPad 2 —– 4G SKU | |
| Processor | Intel® Atom™ x5-Z8350 Cherry Trail Quad-Core 1.92GHz |
| Operating System | Windows 10 |
| Band | GSM: 900/1800MHz, WCDMA: 900/2100MHz
FDD-LTE:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20 |
| Sim | Micro SIM |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Accessories | Keyboard , Travel Adapter, USB Cable |
| Display | 10.1″ 1280*800 IPS |
| Touch Screen | 10 Dots Multi-Touch |
| Memory | 2GB DDR3L+ 64GB eMMC |
| Camera | Front Camera: 2.0MP |
| Rear Camera: 5.0MP AF | |
| Connectivity | 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 |
| Audio | Dual Stereo Speaker |
| Ports | USB 3.0 * 1; USB 2.0 * 2; Mini HDMI * 1; Micro SIM * 1; Micro SD * 1; Micro USB * 2 |
| Dimension | Pad:260.5*164.9*9.2mm;keyboard:260.5*164.9*9.8mm |
| WinPad 2 —– 3G SKU | |
| Processor | Intel® Atom™ x5-Z8350 Cherry Trail Quad-Core 1.92GHz |
| Operating System | Windows 10 |
| Band | GSM: 900/1800MHz, WCDMA: 900/2100MHz |
| Sim | Micro SIM |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Accessories | Keyboard , Travel Adapter, USB Cable |
| Display | 10.1″ 1280*800 IPS |
| Touch Screen | 10 Dots Multi-Touch |
| Memory | 2GB DDR3L+ 64GB eMMC |
| Camera | Front Camera: 2.0MP |
| Rear Camera: 5.0MP AF | |
| Connectivity | 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 |
| Audio | Dual Stereo Speaker |
| Ports | USB 3.0 * 1; USB 2.0 * 2; Mini HDMI * 1; Micro SIM * 1; Micro SD * 1; Micro USB * 2 |
| Dimension | Pad:260.5*164.9*9.2mm;keyboard:260.5*164.9*9.8mm |
|
WinPad 2 —– Wi-Fi SKU | |
| Processor | Intel® Atom™ x5-Z8350 Cherry Trail Quad-Core 1.92GHz |
| Operating System | Windows 10 |
| Band | N/A |
| Sim | N/A |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Accessories | Keyboard , Travel Adapter, USB Cable |
| Display | 10.1″ 1280*800 IPS |
| Touch Screen | 10 Dots Multi-Touch |
| Memory | 2GB DDR3L+ 64GB eMMC |
| Camera | Front Camera: 2.0MP |
| Rear Camera: 5.0MP AF | |
| Connectivity | 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 |
| Audio | Dual Stereo Speaker |
| Ports | USB 3.0 * 1; USB 2.0 * 2; Mini HDMI * 1;Micro SD * 1; Micro USB * 2 |
| Dimension | Pad:260.5*164.9*9.2mm;keyboard:260.5*164.9*9.8mm
|
Never knew there were 3 variants to this winpad 2. The wide range of choices is nice marketing concept to appeal to many folks.