The Vivo Y22 is an excellent device from Vivo with a plastic build and an IPX4 water resistance rating. It also has an IP5X dust resistance rating which is excellent for a budget phone. It supports dual 4G sim cards with a side-mounted fingerprint scanner. The phone also has a headphone jack and a loudspeaker, which is great.
It has an IPS LCD display at 6.55 inches and a 720p resolution with an 82% screen-to-body ratio. The display of the Vivo Y22 is quite bright outdoors. The MediaTek Helio G85 powers the phone with 4 or 6GB RAM and 64 or 128GB storage space. There is also an SD card slot to expand your storage space.
The Vivo Y22 has dual back cameras, including a 50MP primary camera and a 2MP selfie camera. There is an 8MP selfie camera upfront, and they are pretty impressive in good lighting conditions.
You can get the phone in different colors, and it has a 5000mAh battery that can last an entire day on a single charge. It also supports 18 watts of fast charging, and Vivo includes a charger in the box.
| Vivo Y22 | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Vivo Y22 |
| Brand | Vivo |
| Announced | September 5, 2022 |
| Status | Available September, 2022 |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Body and Frame, Glass Front |
| Dimension | 164.3 x 76.1 x 8.4 mm |
| Weight | 192 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.55-inch with (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 270PPi Density |
| Screen Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Display Protection | - |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 12, Funtouch 12 |
| Chipset/Processor | MediaTek Helio G85 |
| GPU | Mali G52 MC2 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex A55) |
| Internal Storage | 64 or 128GB ROM Expandable via MICRO SD up to 256GB |
| RAM | 4 or 6 GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual Cameras-50MP + 2MP, Dual-LED flash |
| Front Camera | 8MP with LED flash |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Panorama |
| Video Resolution | 1080p@30fps 720p@30fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | - |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Side Mounted |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Starlite Blue, Metaverse Green, Summer Cyan |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 18Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Vivo Y22 Price in Nigeria
The vivo Y22 has a starting price of $160, equal to ₦120,000 in Nigeria. You can buy it in retail outlets in Nigeria, and it is also available online. The phone is available everywhere in Nigeria; you can walk into stores and buy it.