The Nokia C22 is one of the cheapest phones you can buy now. It has an entirely plastic build at the back, and the frame is also plastic. The phone supports two SIM cards and has water and dust resistance ratings. It weighs around 190 grams which makes it easy on the hand.
The display of the Nokia C22 is a 6.5-inch IPS LCD with a 720p resolution and 270 pixels per inch density. It is sharp, colorful, and responsive to the touch, even though it’s an entry-level device. The screen-to-body ratio is 81% and is noticeable from the size of the bezel around the display.
The Unisoc 9863A powers it, and it has 3 or 4GB RAM with 64GB storage space and a dedicated memory card slot. The phone is running on Android 13 Go Edition, and there might be a software update because it’s familiar with Nokia. Performance won’t be the best, but it will certainly deliver in terms of calls, social media scrolling, and casual gaming. The phone won’t handle games like COD, PubG, or Surfer subway.
Its best use case will be as a backup phone or for someone who doesn’t demand much from a phone. There are two cameras at the back of the phone a 13MP primary camera and a 2MP macro lens. The Selfie camera of the Nokia C22 is 8MP, and it has a 5000mAh battery that supports 10 watts of fast charging.
| Nokia C22 | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Nokia C22 |
| Brand | Nokia |
| Announced | February 25, 2023 |
| Status | February 25, 2023 |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Body and Frame, Glass Front (Splash & Dust Resistant) |
| Dimension | 164.6 x 75.9 x 8.6 mm |
| Weight | 191 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.5-inches with (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 270PPi Density |
| Screen Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Display Protection | Scratch Resistant Glass |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 13 (Go Edition) |
| Chipset/Processor | Unisoc SC9863A |
| GPU | IMG8322 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-Core (4x1.6 GHz Cortext-A55 & 4x1.2 GHz Cortex A55) |
| Internal Storage | 64GB ROM Expandable via MICRO SD |
| RAM | 2 or 3 GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual Camera - 13MP + 2MP LED flash |
| Front Camera | 8MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB Type C 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth V5.2, A2DP |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | - |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Loud Speakers |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Rear Mounted |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Midnight Black, Sand |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh non Removable battery |
| Fast charging | 10 Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Nokia C22 Price in Nigeria
The Nokia C22 has a fixed price of $120, which equals ₦90,000. It will be available everywhere in Nigeria, including retail outlets and online shopping websites. In case you have any questions, feel free to ask them in the comment section below.