The Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ is an upgrade from the Redmi Note 11 Pro+ and it was officially announced in China yesterday. It comes with a premium glass build as usual and it also has IP53 dust and splash resistance. The phone has three cameras at the back and we will talk more about them in a bit. It also supports dual 5G sim cards but it doesn’t have SD card support.
The Redmi Note 12 Pro+ comes with a 6.67 OLED display with a 120Hz refresh rate and Full HD+ resolution. It is really bright outdoors and can reach up to 1000 nits of brightness under direct sunlight. There is also an optical under-display fingerprint scanner on the display. The display is curved a bit on the edge but it is not aggressively curved. It is responsive to touch and it also has an 87% screen-to-body ratio.
The Phone is running on Android 12 and MIUI 13 is the user interface. It is powered by the MediaTek Dimensity 1080 which is a 6 nanometer processor. The phone comes with 8 or 12GB RAM with 256GB storage space on both models. Xiaomi beefed up the storage space because there isn’t a slot for memory expansion.
The Primary camera is 200MP with optical image stabilization and there is an 8MP ultra-wide camera. There is also another 2MP macro lens. Up front, we have a 16MP selfie camera and it has a 5000mAh battery with 120Watts fast charging support.
| Redmi Note 12 Pro+ | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Redmi Note 12 Pro+ |
| Brand | Redmi |
| Announced | October 27, 2022 |
| Status | Available November 3, 2022 |
| DESIGN | |
| Body Build | Glass Body, Plastic Frame, Glass Front |
| Dimension | 162.9 x 77 x 9 mm |
| Weight | 208g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.67-inch with (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels, 395PPi Density |
| Screen Type | OLED capacitive touchscreen, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 900nits |
| Display Protection | - |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset/Processor | MediaTek Dimensity 1080 |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Internal Storage | 256GB ROM |
| RAM | 8 or 12GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Triple Cameras- 200MP F1.7 main sensor + 8MP (ultrawide) 2MP (macro) - Dual-LED flash |
| Front Camera | 16MP F1.3 (wide) . selfie snapper with dual LED flash |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 4k@30fps 1080p@30/60/120fps 720p@960fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 2.0, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes, Region Dependent |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | - |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Optical Under Display |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | White, Trend Edition, Black, Blue |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 120Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ Price and Availability in Nigeria
The Redmi Note 12 Pro+ has a starting price of around $300. It will be released in Nigeria in the coming months and it is expected to be priced at around ₦210,000. The phone will be available all over the country upon release.