The Infinix Hot 20 Play is the successor to the Infinix Hot 12 Play that was released earlier this year. It comes with a slightly different design with a plastic build and plastic frame. The phone has the traditional fingerprint scanner at the back, and it’s quite big in the hand due to its size. It supports dual 4G sim cards and a slot for an SD card.
The Infinix Hot 20 Play comes with an IPS LCD display and Infinix added a 90Hz refresh rate on the display to make it smoother. It has a 720p resolution and the display is colorful and vibrant. The display is quite bright outdoors but you have to set it to max brightness under the sun. It has a 6.82-inch size which is big and if you have small hands you won’t reach the top easily. The display is responsive to text and the bezels around the display are noticeable.
It comes running on Android 12 out of the box with XOS 10.2 as the user interface. Infinix UI comes packed with customization features as well as unnecessary applications. The phone is powered by the MediaTek Helio G37 and it has up to 128GB of storage and 4GB RAM. Performance is okay on the phone but I wouldn’t classify it as a gaming phone despite the large display.
The Infinix Hot 20 play has a 13MP main camera alongside a QVGA lens and it also has an 8MP selfie camera. You can expect decent photos from the camera as well. It has a 6000mAh battery and 18Watts fast charging support. The phone can also charge other phones with its 5Watts wired charging feature.
| Infinix Hot 20 Play | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Infinix Hot 20 Play |
| Brand | Infinix |
| Announced | October 13, 2022 |
| Status | Available October 13, 2022 |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Body and Frame, Glass Front |
| Dimension | 171 x 78 x 8.9 mm |
| Weight | 209g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.82-inch with (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels, 263PPi Density |
| Screen Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 90Hz |
| Display Protection | - |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 12, XOS 10.6 |
| Chipset/Processor | MediaTek Helio G37 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Internal Storage | 64 or 128GB ROM Expandable via MICRO SD up to 500GB |
| RAM | 4GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual Cameras-13MP F1.6 main sensor + QVGA, Dual-LED flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 (wide) AF, OIS. selfie snapper with dual LED flash |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 2.0, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0 |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | - |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Rear Mounted |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Luna Blue, Fantasy Purple, Aurora Green, Racing Black |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6000mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 18Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Infinix Hot 20 Play Price & Availability in Nigeria
The Infinix Hot 20 Play is expected to have a starting price of ₦106,000 which is equal to $130. It is expected to be widely available everywhere in Nigeria including online shopping platforms. You can also pick it up from certified Infinix stores nationwide. Let us know what you think about the Hot 20 Play in the comment section below.