The Nokia G22 comes with a quick-fix, user-repairable design. It is made out of a hundred percent recycled plastic. The phone has a hybrid sim card slot that accepts two sim cards, a single sim, and a memory card. It has a side-mounted fingerprint scanner that unlocks the phone fast. The phone is also dust and splash resistant, but you can’t submerge it into water.
In terms of display, the Nokia G22 comes with an IPS LCD display with a 90Hz refresh rate and 720p resolution. The display can reach 500nit of brightness outdoors, and it has an 81% screen-to-body ratio. It is protected by the Corning Gorilla Glass 3, and the pixel density is 270ppi. The display is bright, colorful, and responsive to the touch, as expected from a budget device.
It is powered by the Unisoc T606 with 4GB RAM and 64 or 128GB storage space. The phone will handle basic tasks well but shouldn’t be used for extreme gaming. There will be minimal lags while booting apps, but overall performance will be okay for everyday stuff. The phone is running on Stock Android 12, and there might be two software upgrades which is familiar to Nokia.
There are three cameras at the back, including a 50MP primary camera, a 2MP macro, and a 2MP depth camera. The selfie camera is 8MP, and you can shoot 1080p videos with the camera. It has a 5050mAh battery, and Samsung claims it can last up to three days.
| Nokia G22 | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Nokia G22 |
| Brand | Nokia |
| Announced | February 25, 2023 |
| Status | February 25, 2023 |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Body and Frame, Glass Front (Splash & Dust Resistant) |
| Dimension | 165.6 x 76.9 x 8.6 mm |
| Weight | 196 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.5-inches with (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 270PPi Density |
| Screen Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 12 |
| Chipset/Processor | Unisoc T606 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-Core (2x1.6 GHz Cortext-A75 & 6x1.6 GHz Cortex A55) |
| Internal Storage | 64 or 128 GB ROM Expandable via MICRO SD |
| RAM | 4 GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual Camera - 50MP + 2MP + 2MP LED flash |
| Front Camera | 8MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac dual-band |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | - |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Loud Speakers |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Side Mounted |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Lagoon Blue, Meteor Gray |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5050mAh non Removable battery |
| Fast charging | 20 Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Nokia G22 Price in Nigeria
The Nokia G22 has a fixed price of around $190, which equals ₦142,000. It will be available everywhere in Nigeria, including retail outlets and online shopping websites. If you have any questions, please ask them in the comment section below.