The Samsung Galaxy A54 is the successor to one of the most popular phones of 2022 which is the Galaxy A53. It comes bearing a design that is reminiscent of the flagship S23 lineup. The phone has a plastic build with an IP67 water and dust resistance rating. It also supports dual 5G sim cards and a Nano memory card slot. There are three cameras at the back of the phone with a punch hole cut out for selfies.
The Samsung Galaxy A54 has a 6.6-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate. It also has a 1080p resolution with minimal bezels around the display. There is also an under-display fingerprint scanner for unlocking the phone. It is a very colorful and bright display and you won’t struggle to use it under the sun when it’s shining.
The phone is running on Android 13 and the new One UI 5 is the user interface. It is powered by the Exynos 1380 which is a new processor. The phone has up to 8GB RAM and 256GB storage space and it should be able to handle some demanding games. Performance wouldn’t be an issue and it will handle everything smoothly. Samsung is also expected to push out at least three Android software on the phone.
The Samsung Galaxy A54 comes with three cameras at the back. There is a main 50MP camera, a 12MP ultrawide lens, and a 5MP macro lens. It also has a 32MP selfie camera and you can shoot 4K videos with the front and back camera. The battery is 5100mAh and it supports 25Watts fast charging.
| Samsung Galaxy A54 | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy A54 |
| Brand | Samsung |
| Announced | January, 2023 |
| Status | January, 2023 |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Body and Frame, Glass Front |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.6-inch with (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 399PPi Density |
| Screen Type | Super AMOLED, 120Hz 800 nits capacitive touchscreen |
| Display Protection | Gorilla Glass 5 |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 13, OneUI 5 |
| Chipset/Processor | - |
| GPU | - |
| CPU [ Central Processing Unit ] | - |
| Internal Storage | 128 or 256GB ROM Expandable via MICRO SD up to 500GB |
| RAM | 6 0r 8GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Triple Cameras-50MP F1.8 main sensor + 12MP ultrawide 5MP macro Dual-LED flash |
| Front Camera | 32MP (wide) selfie snapper |
| Camera Features | LED Flash, panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps 1080p@30/60fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 2.0, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.2, LE, A2DP |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes, Region Dependent |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | Sub6/NSA/SA/mmWave |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audio Jack | No |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Optical Under Display |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Gyrometer, Compass Sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Bugundy, Green, Black |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5100mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 25Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Samsung Galaxy A54 Price & Availability in Nigeria
The Samsung Galaxy A54 has a starting price of $400 which is equal to ₦300,800 in Nigeria. The phone is available widely in Nigeria and you can get it everywhere. You can also pick it up at any Samsung experience center in Lagos or Abuja. The phone is also available on various online retail outlets like Konga, Jumia, or Slot.