The Tecno Spark 10 5G is a budget 5G phone with impressive features. It has a plastic build at the back with a side-mounted fingerprint scanner. The phone has a unique build with three cameras at the back. A pattern at the back of the phone gives it a unique look. It also comes in three colors: Meta black, Meta white, and Meta blue.
The display size is 6.6 inches, and it’s an IPS LCD display with a 90Hz refresh rate and an HD+ resolution. It should have been 1080p resolution since it’s a 5G phone. The display is bright and colorful and doesn’t feel too big in hand.
It is powered by the MediaTek Dimensity 700, an octa-core processor with up to 6GB RAM and 128GB storage space. The phone will be able to handle any game thrown at it with ease. It also runs on Android 13 and the latest version of HiOs from Tecno. Software and hardware-wise, Tecno did an impressive job with the Tecno Spark 10 5G.
The primary camera is 50MP, which does an impressive job even in low-light situations. It has an 8MP selfie camera and can shoot 1080p resolution videos. The battery is 5000mAh, and it supports 18 watts of fast charging.
| Tecno Spark 10 5G | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Tecno Spark 10 5G |
| Brand | Tecno |
| Announced | March, 2023 |
| Status | March, 2023 |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Body and Frame, Glass Front |
| Dimension | 164.37 x 75.45 x 84.40 mm |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.6-inch with (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 270PPi Density |
| Screen Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 90Hz |
| Display Protection | - |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 13, HIOS 13 |
| Chipset/Processor | MediaTek Dimensity 6020 |
| GPU | - |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core |
| Internal Storage | 128GB ROM Expandable via MICRO SD up to 256GB |
| RAM | 6 GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual Cameras-50MP + 2MP + QVGA, Dual-LED flash |
| Front Camera | 8MP with LED flash |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Panorama |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Side Mounted |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Meta White, Meta Black, Meta Blue |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 18Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Tecno Spark 10 5G Price in Nigeria
The Spark 10 5G is expected to have a starting price of around $180, which equals ₦150,200. It will be available everywhere in Nigeria, including retail outlets and online shopping websites. In case you have any questions, feel free to ask them in the comment section below