The Pixel 8 Pro comes with the third generation tensor chipset, running on Android 14. It comes with 12GB RAM and up to 512 GB storage space. The phone’s design is reminiscent of the Pixel 6 and 7, but there are more curved edges, and it’s made of glass and aluminum frame. It still has that Daft Punk camera bump. The bezels around the display are slim, and the selfie camera is still cut out.
It has a 6.7-inch LTPO AMOLED display with 1440p resolution and corning gorilla glass Victus 2 protection. The Google Pixel 8 Pro has a 120Hz refresh rate and HDR10+; it can get over 1500 nits of brightness outdoors. It has a 50MP primary camera, 48MP telephoto, and 48MP ultrawide camera. The Selfie camera is 10.5 MP and can shoot 4K videos with front and back cameras.
There is an under-display fingerprint scanner, and it uses USB C 3.2. It has stereo speakers and a 4950mAh with 27 watts fast charging support. The phone also supports reverse wireless charging as well.
| Pixel | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Pixel 8 Pro |
| Brand | |
| Announced | October 4, 2023 |
| Status | Available October, 2023 |
| DESIGN | |
| Body Build | Glass Front and Back, Aluminum Frame |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.7-inch with (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 512PPi Density |
| Screen Type | LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 120Hz, HDR10+ |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 14 |
| Chipset/Processor | Google Tensor G3 |
| GPU | Immortalis-G75s MC10 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X3 & 4x2.45 GHz Cortex-A715 & 4x2.15 GHz Cortex-A510) |
| Internal Storage | 128, 256, 512GB |
| RAM | 12GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Triple-50MP F1.9 main sensor + 48MP + 48MP, Quad-LED flash |
| Front Camera | 10.5MP F2.2 (wide) AF, OIS. selfie snapper with dual LED flash |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 4k@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 3.2, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | 1,2,3,5,20,28,38,40,41,71,77,78,79 SA/NSA/Sub6 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audio Jack | No |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Optical Under Display |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Snow, Obsidian, Hazel |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4950mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 27Watts PD3 |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Google Pixel 8 Pro Price in Nigeria
The Google Pixel 8 Pro Comes in at around $1000, equal to ₦1,000,000 in Nigeria. It won’t be officially available in Nigeria, and you might have to ship it from the USA directly. There are online retail outlets that can ship the phone directly to you.