Apple announced the iPhone 14 Pro and the phone comes with plenty of new exciting features. The phone has a premium glass build covered with gorilla glass, and the frames are made of stainless steel. It comes with an IP68 dust and water resistance rating. If you are in the US apple has removed the sim card slot on the iPhone 14 Pro and you have to use an eSim. You can buy the dual sim or single sim model from other countries like China.
The new iPhone 14 Pro comes with an LTPO Super Retina XDR OLED display with pro motion (120Hz). It can reach up to 2000nits of brightness which is the first time we are seeing that on an iPhone display. The phone also has a new always-on-display feature. We have a pilled-shaped notch on the display of the iPhone 14 Pro, and apple calls it the “Dynamic Island”.
The brand added functionality to the notch and it displays some notifications when playing music, the timer, or if there is a call. It is powered by the new Apple A16 Bionic running on IOS 16. The phone has 6GB RAM and the storage space is up to 1TB.
Apple also introduced a new 48MP primary camera, with a new option for optical image stabilization. The new set of cameras brings a 38% improvement in low light photography. There are two additional 12MP cameras at the back and a 12MP lens for selfies up front. The cameras can shoot 4K videos from as low as 24fps to 60fps.
There is also a new emergency SOS via satellite for sending and receiving SMS when in locations without mobile network connectivity.
| iPhone 14 Pro | Specs Listing |
|---|---|
| Model | iPhone 14 Pro |
| Brand | Apple |
| Announced | September 7, 2022 |
| Status | September 16, 2022 |
| DESIGN | |
| Body Build | Glass Front, Stainless Steel Frame, Glass Back |
| Dimension | 147.7 x 71.5 x 7.9 mm |
| Weight | 206g |
| SIM | Single Sim or Nano-SIM, (dual standby) for China, eSIM for USA |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.1 inches |
| Resolution | 1179 x 2556 pixels |
| Screen Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz HDR10 Dolby Vision 2000 nits |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| SOFTWARE | |
| Operating System | IOS 16 |
| Chipset/Processor | Apple A16 Bionic |
| GPU | Apple GPU |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Hexa - core (2x3.46 GHz Avalanche + Blizzrd) |
| Internal Storage | 128, 256, 512 or 1TB GB ROM, |
| RAM | 6GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Triple cameras-48MP F2.8 main sensor + 12MP ultrawide + 12MP telephoto sensor, 3D TOF LiDAR Scanner, Dual-LED flash |
| Front Camera | 12MP F2.2 (wide) selfie |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 4K@24/30/60fps 1080p@60/240fps, 720p@120fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth V5.3,A2DP,LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G/5G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79, SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speaker |
| Audio Jack | No |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | No, Face Unlock |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Silver, Gold |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 3200mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 25W |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Apple iPhone 14 Pro Price and Availability in Nigeria
The iPhone 14 Pro has a starting price of $999 which equals ₦680,000. You should expect the phone to be more expensive when it lands in Nigeria because of third-party resellers.
Apple also added crash detection on the new iPhone and can send emergency SOS messages in case of an Auto crash. The iPhone 14 Pro also has an improved battery with 3115mAh and it also supports 25Watts fast charging. It also supports 15Watts MagSafe wireless charging and 7.5Watts Qi wireless charging.