For the past several years, huge companies such as Apple and Samsung have had a large fan base and massive smartphone sales. However, many African people still prefer lower-cost Android smartphones that offer great value for money.
Infinix Mobility is one such brand. Pound for pound, these low-cost Android phones may not be able to compete with the big boys of the smartphone industry. They do, however, provide an excellent smartphone experience without spending a lot of money. The best Infinix Zero smartphones are listed below in no particular order.
1. Infinix Zero X

Here are the Infinix Zero X key specifications…
| KEY SPECS | |
| Display | 6.67-inch FHD + (2400 × 1080) 20: 9, AMOLED, 120Hz |
| OS | Android 11, XOS 7.6 |
| Processor | MediaTek Helio G95 2.05GHz Octa-core |
| Storage | 8GB + 128GB UFS2.2 (microSD compatible up to 512GB) |
| Camera | Triple 64MP + 8MP + 8MP Rear (Quad-LED flash) / 16MP Front (Dual-LED flash) |
| Battery | 4500mAh, 45W Fast Charging |
| Price | ₦151,000 in Nigeria |
2. Infinix Zero X Pro
Here are the Zero X Pro key specifications…
| KEY SPECS | |
| Display | 6.67-inch FHD+ (2400 × 1080) 20:9, AMOLED, 120Hz |
| OS | Android 11 (XOS 7.6) |
| Processor | MediaTek Helio G95 2.05GHz Octacore |
| Storage | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB UFS2.2 (microSD compatible up to 512GB) |
| Camera | 108MP + 8MP + 8MP Rear (Quad-LED flash) / 16MP Front (Dual-LED flash) |
| Battery | 5000mAh (45W for quick charging) |
| Price | ₦187,800 in Nigeria |
3. Infinix ZERO X NEO

Here are the Infinix Zero X Neo key specifications…
| KEY SPECS | |
| Display | 6.78-inch FHD+ (2460 × 1080) 20.5:9, IPS, 90Hz |
| OS | Android 11 (XOS 7.6) |
| Processor | MediaTek Helio G95 2.05GHz Octa-core |
| Storage | 8GB + 128GB UFS2.2 (microSD compatible up to 512GB) |
| Camera | Triple 48MP + 8MP + 2MP Rear (Quad-LED flash) / 16MP Front (Dual-LED flash) |
| Battery | 5000mAh (quick charge compatible 18W) |
| Price | N/A |
4. Infinix ZERO 8

Here are the Infinix ZERO 8 key specifications…
| KEY SPECS | |
| Display | 6.85 inch FHD + (2460 × 1080), 90Hz |
| OS | Android 10 (XOS 7) |
| Processor | MediaTek Helio G90T 2.05GHz Octacore |
| Storage | 8GB + 128GB (microSD compatible up to 256GB) |
| Camera | Quad 64MP + 8MP + 2MP + 2MP Rear/Dual 48MP + 8MP Front (with quad rear flash and dual front flash) |
| Battery | 4500mAh (quick charge 33W) |
| Price | ₦140,000 |
5. Infinix Zero 6 Pro

| KEY SPECS | |
| Display | 6.2-inch FHD curved touchscreen display, 19:9, 2160 ×1080 pixels |
| OS | Android 8.1 Oreo (XOS 4 Honeybee) |
| Processor | Octa-core 2.2 GHz Qualcomm Snapdragon 636 chipset |
| Storage | 128GB ROM + 6GB RAM (Expandable via Card up to 256GB) |
| Camera | 12MP + 12MP Rear/20MP Front (With Dual LED light) |
| Battery | 3650mAh |