Infinix just announced the Infinix Zero 20 and it comes with quite some specs. The phone has a 6.7 Inch OLED display with a FullHD+ resolution and a 90Hz refresh rate. It has a V-shaped display style with an interesting selfie camera we will talk about in a bit. The bezels around the display are thin, which is great and bright outdoors.
It supports dual 4G sim cards and it is powered by the new MediaTek Helio G99. The Infinix Zero 20 has 8GB RAM that can be expanded using memory fusion. It comes with 256GB of storage space and a slot for a memory card. The phone is running on Android 12 out of the box, and XOS 12 which is an upgraded user interface from Infinix.
It comes with a 108MP main camera, a 13MP telephoto lens, and a 2MP macro lens. Up front, we have a 60MP selfie camera that has optical image stabilization. The primary camera and selfie camera of the Infinix Zero 20 can both shoot 1440p videos at 30fps. It has a side-mounted fingerprint scanner that is relatively fast and easy to reach.
It comes with a 4500mAh battery and it supports 45Watts fast charging. The battery can last a complete day on a single charge and it charges from zero to a hundred in less than an hour. The battery is one of the best features of the Infinix Zero 20.
| Infinix | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Infinix Zero 20 |
| Brand | Infinix |
| Announced | September 27, 2022 |
| Status | Available September 27, 2022 |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Body and Frame, Glass Front |
| Dimension | 164.4 x 76.7 x 8 mm |
| Weight | 200g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.7-inch with (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 393PPi Density |
| Screen Type | AMOLED capacitive touchscreen, 90Hz |
| Display Protection | Gorilla Glass |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 12, XOS 12 |
| Chipset/Processor | MediaTek Helio G99 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Internal Storage | 256GB ROM Expandable via MICRO SD up to 500GB |
| RAM | 8GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual Cameras-108MP F1.6 main sensor + 13MP + 2MP, Quad-LED flash |
| Front Camera | 60MP F2.0 (wide) AF, OIS. selfie snapper with dual LED flash |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 1440p@30fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 2.0, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0 |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes, Region Dependent |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | - |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Side Mounted |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Green, Gray, Gold |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4500mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 45Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Infinix Zero 20 Price and Availability
The device is expected to be priced at around $300. It is going to cost around 135,000 naira in Nigeria. The phone will be available in retail stores around the country in a few days. It is also expected to be launched in India and other countries.