Xiaomi is set to release the Redmi A2 after the success of their entry-level device last year, the Redmi A1. It should come with some basic specs and nothing outside the box. It has a plastic back and supports dual 4G sim cards. The phone will also have a fingerprint scanner at the back, as we had on the Redmi A1.
It will have a 6.52-inch IPS LCD display with a 720p resolution and 81% screen-to-body ratio. The pixel density of the phone is around 270ppi, which is decent for an entry-level phone. It can reach up to 500 nits of brightness outdoors, and you must set it at max brightness outdoors. The display is decent and responsive to touch, however. You won’t face any issues while using the phone.
The Redmi A2 will run on Android 13 (Go edition) out of the box, and the interface will be MIUI 13. The MediaTek Helio G36 will power it with 2 or 3GB RAM and 32 or 64GB storage space. Getting the 64GB RAM variant will be better because you will fill up the 32 GB storage space in no time.
The primary camera will be 8MP, and the selfie camera will be 5MP. They can both shoot videos at 1080p videos. You are not buying the Redmi A2 to get a decent camera. It would help if you had a lot of light to get decent pictures out of the phone.
It has a 5000mAh battery and supports 10 watts of fast charging. The battery is one of the best features of the phone and can last a whole day on a single charge.
| Xiaomi Redmi A2 | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Xiaomi Redmi A2 |
| Brand | Redmi |
| Announced | Not Annouced |
| Status | Rumoured |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Body and Frame, Glass Front |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.52-inch with (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 270PPi Density |
| Screen Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Display Protection | - |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 13 (Go Edition), MIUI 13 |
| Chipset/Processor | MediaTek Helio G36 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex A53) |
| Internal Storage | 32 or 64GB ROM Expandable via MICRO SD up to 256GB |
| RAM | 2 or 3GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual Cameras-8MP + 0.08MP, Dual-LED flash |
| Front Camera | 5MP with LED flash |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Panorama |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | - |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | No |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | - |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 10Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Xiaomi Redmi A2 Price in Nigeria
The Xiaomi Redmi A2 is expected to have a starting price of around $100, equal to ₦75,000. When it is available, you should expect it everywhere in Nigeria. The phone will also be available online, and you can buy it from Jumia and Konga.