The Redmi Note 12 Turbo is the latest addition to the ever-growing Redmi Note 12 series family. It comes with a premium glass build like the other series’ devices. The phone weighs around 181g with dual 5G sim supports. It has a design that carries the ideology behind the Note 12 series. There are a headphone jack and stereo speakers for excellent sound quality.
The display is OLED with 68 billion colors and a 120Hz refresh rate. It has up to 1000 nits of brightness with an 88.9 percent screen-to-body ratio. The Redmi Note 12 Turbo has a 1080p resolution, and the display size is 6.6 inches. It has minimal bezels around the display, and the punch-hole camera cut-out is also small. The display is colorful and bright, and it’s also responsive to the touch. There is also an optical under-display fingerprint scanner on the device.
It runs on Android 13, MIUI 14 is the user interface, and it is powered by the Snapdragon 7+ Gen 2. The Redmi Note 12 Turbo will handle gaming smoothly with up to 1TB of storage space and 16GB RAM. There is a base model with 8GB RAM and 256GB storage space. The Adreno 725 is the GPU handling graphics performance on the phone.
The Note 12 Turbo has a 64MP primary camera, an 8MP ultrawide lens, and a 2MP macro lens. It has a 16MP selfie camera, and it can shoot 1080p videos. You can shoot 4K videos with the rear camera.
It has a 5000mAh battery and supports 67 Watts wired fast charging. The battery can last a whole day on a single charge.
| Redmi Note 12 Turbo | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Redmi Note 12 Turbo |
| Brand | Redmi |
| Announced | March 28, 2023 |
| Status | Available March 28, 2023 |
| DESIGN | |
| Body Build | Glass Body, Plastic Frame, Glass Front |
| Dimension | 161 x 75 x 7.9 mm |
| Weight | 181g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.67-inch with (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels, 395PPi Density |
| Screen Type | OLED capacitive touchscreen, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1000nits |
| Display Protection | - |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset/Processor | Snapdragon 7+ Gen 2 |
| GPU | Adreno 725 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (1x2.91 GHz Cortex-A710 & 3x2.49 GHz Cortex-A710 4x1.8 GHz Cortex A510) |
| Internal Storage | 256, 512, 1TB ROM |
| RAM | 8, 12, or 16GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Triple Cameras- 64MP F1.7 main sensor + 8MP (ultrawide) 2MP (macro) - Dual-LED flash |
| Front Camera | 16MP F1.3 (wide) . selfie snapper with dual LED flash |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 4k@30fps 1080p@30/60/120fps 720p@960fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 2.0, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes, Region Dependent |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | - |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Optical Under Display |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Blue, White, Black, Harry Potter Edition |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 67Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Redmi Note 12 Turbo Price in Nigeria
The Redmi Note 12 Turbo comes in at around $270, equal to ₦250,450 in Nigeria. It will be available everywhere in the country, including Xiaomi Retail outlets and online stores in Nigeria. Let us know in the comment section if you have any questions regarding the phone.