The base model Redmi Note 12 has two cameras, a 48MP main camera, and a 2MP depth sensor. It also has an 8MP selfie camera housed in the notch. The display size is 6.67 inches just like we get on the pro models. It uses a Samsung AMOLED with a 120Hz refresh rate and 1080p resolution. The bezels around the display of the base model are more noticeable. It also has a side-mounted fingerprint scanner as compared to the under-display scanner on the pro models.
The Redmi Note 12 has a plastic build at the back and frames, and it weighs less than 200 grams making it lightweight. It also supports dual 5G sim cards and surprisingly it doesn’t have a memory expansion slot. The phone has a loudspeaker with a headphone port which is something we don’t often see nowadays.
It is powered by the Snapdragon 4 Gen 1 and it is running on Android 12 and MIUI 13 is the interface. The RAM is 4, 6, or 8GB and storage space can be 128GB or 256GB it is weird that there is no memory expansion on the phone. It comes with a 5000mAh battery and it also supports 33Watts fast charging.
| Redmi Note 12 | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Redmi Note 12 |
| Brand | Redmi |
| Announced | October 27, 2022 |
| Status | Available November 3, 2022 |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Body & Frame, Glass Front |
| Dimension | 165.9 x 76.2 x 8 mm |
| Weight | 187g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.67-inch with (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels, 395PPi Density |
| Screen Type | Samsung AMOLED capacitive touchscreen, 120Hz |
| Display Protection | - |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset/Processor | Snapdragon 4 Gen 1 |
| GPU | Adreno 619 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A78 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Internal Storage | 128 or 256GB ROM |
| RAM | 4, 6, or 8GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual Cameras- 50MP F1.9 main sensor + 2MP (depth) - Dual-LED flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 (wide) . selfie snapper with dual LED flash |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 1080p@30/60 |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 2.0, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | 1,3,5,8,28,38,41,77,78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Side Mounted |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | White, Black, Blue |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 33Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Xiaomi Redmi Note 12 Price and Availability in Nigeria
The Redmi Note 12 Pro+ has a starting price of around $170. It will be released in Nigeria in the coming months and it is expected to be priced at around ₦119,000. The phone will be available all over the country upon release.