Xiaomi has just announced its new Xiaomi 13 Pro and it comes with some exciting features. It is a proper flagship device and it is powered by the new Snapdragon 8 Gen 2 processor. The 13 Pro by Xiaomi is the first phone to run on Android 13 and the new MIUI 14. There are some new features added to the software experience and Xiaomi claims it’s lighter on phones. It will be capable of running any demanding game without any glitches or lags. You can get up to 12GB RAM and 512GB UFS 4.0 storage.
The Xiaomi 13 Pro has a large 6.73-inch LTPO AMOLED display with a 120Hz refresh rate and 1900 nits peak brightness. It is protected by the Gorilla Glass Victus with a resolution of 1440 x 3200. The display is slightly curved by the sides but it’s not aggressive. There is an optical under-display fingerprint scanner on the phone and it’s fast.
Xiaomi is giving us three improved 50MP lenses as we had on the Xiaomi 12 Pro last year. There is also a 32MP selfie camera up front and you can shoot up to 8K videos with the rare camera and 1080p with the front lens. The phone has a premium build with a silicone polymer back or a ceramic finish. It has an IP68 water and dust resistance rating and support for dual 5G sim cards. Xiaomi also worked with Leica to improve the camera on the Xiaomi 13 Pro.
| Xiaomi 13 Pro | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Xiaomi 13 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announced | December 01, 2022 |
| Status | Available December, 2022 |
| DESIGN | |
| Body Build | Silicone Polymer or Ceramic Body, aluminum Frame, Glass Front |
| Dimension | 162.9 x 74.6 x 8.4 or 8.7 mm |
| Weight | 201 or 229 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.73-inch with (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 522PPi Density |
| Screen Type | LTPO OLED capacitive touchscreen, 120Hz, 1B Colors, Dolby Vision, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (Peak) |
| Display Protection | Gorilla Glass Victus |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset/Processor | Snapdragon 8 Gen 2 |
| GPU | Adreno 740 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex A510) |
| Internal Storage | 128, 256, or 512GB |
| RAM | 8 or 12GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Triple Cameras-50.3 MP F1.9 main sensor + 50MP ultra wide + 50MP telephoto, Dual-LED flash |
| Front Camera | 32MP F2.5 (wide) selfie snapper with dual LED flash |
| Camera Features | Leica lens, Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 8k@24fps 4k@24/30/60fps 1080p@30/120/240fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 2.0, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | 1,3,8,28,38,40,41,71,77,78,79 SA/NSA/Sub6 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speakers |
| Audio Jack | No |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Optical Under Display |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | White, Blue, Black, Mint |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4820mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 120Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Xiaomi 13 Pro Price & Availability in Nigeria
The phone is expected to be available in Nigeria very soon. You will be able to buy it in online retail stores across the country. It will also be available in some select physical stores in Lagos, Abuja, and Port Harcourt. The price of the phone is $737 and which is equal to ₦552,750 in Nigeria.
It has a 4820mAh battery and it supports 120Watts wired charging and 50Watts wireless charging. The phone takes less than 20 minutes to charge from zero to a hundred.