The Samsung Galaxy Tab S9 Ultra is an upgrade from the Tab S8 Ultra of last year. It comes with a complete aluminum build and a glass front. There are two models, a 5G and a Wi-Fi-only model, which are a bit cheaper. The tablet has an IP68 water and dust resistance rating and supports a stylus pen. There are 4 speakers around the tablet, and AKG tunes them.
It has a large 14-inch Dynamic AMOLED 2X display with a 90% screen-to-body ratio. The Samsung Galaxy Tab S9 Ultra display has a 120Hz refresh rate and HDR10+ support. You can see that the display is bright enough to be used on the go. The tablet also supports a keyboard using some magnets at the back.
It is a powerful machine powered by the Snapdragon 8 Gen 2 with up to 16GB RAM and up to 1TB of storage space. The Samsung Galaxy Tab S9 Ultra runs on Android 13, and One UI 5.1 is the user interface. It has dual 12MP selfie cameras up front, and the primary camera on the back is 13MP. Cameras are some of the weaknesses of tablets, but this one gets the job done in a well-lit area.
The battery is 11200mAh, and they support 45 watts fast charging. You should get at least two days of battery from the tablet, no matter how you use it.
| Samsung Galaxy Tab S9 Ultra | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy Tab S9 Ultra |
| Brand | Samsung |
| Announced | July 26, 2023 |
| Status | August 11, 2023 |
| DESIGN | |
| Body Build | Aluminum Body & Frame, Glass Front |
| Dimension | 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
| Weight | 732g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 14.6-inch with (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1848 x 2960 pixels, 239PPi Density |
| Screen Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz capacitive touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset/Processor | Snapdragon 8 Gen 2 |
| GPU | Adreno 740 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Internal Storage | 256, 512, 1TB |
| RAM | 12, 16GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual Cameras- 13MP main sensor + 8MP ultrawide, Dual-LED flash |
| Front Camera | 12MP + 12MP |
| Camera Features | Quad-LED flash, Panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30/60fps 1080P@30fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB TYPE C 3.2, OTG |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes, Region Dependent |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 22, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speaker |
| Audi Jack | Yes, 3.5mm Audio jack |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Optical, Under display |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Amber Gold, Mecha Black, Hurricane Blue, Free Fire Edition |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 11200mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 45 Watts |
| Battery Type | Li-Po |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Samsung Galaxy Tab S9 Ultra Price in Nigeria
The Galaxy Tab S9 Ultra comes in at a starting price of ₦1,044,000, equal to $1,200. You can spend more depending on the model you want to go for. The device will officially be available in Nigeria, and you can mainly buy it online and in some select physical stores. What do you think about the Galaxy Tab S9 Ultra? Let us know in the comments.