Redmi K50 Ultra Specs Listing and Review on Techblet.com. The Redmi K50 ultra is the latest addition to the Xiaomi Flagship killer line up and it comes with some exciting specs for less than a thousand dollars. It comes with a 6.67-inch OLED display with a 144Hz refresh rate. The phone also has Dolby Vision and HDR10+, the resolution is 1220 which is superb.
Redmi is targeting gamers on a budget with the phone because it is powered by the Snapdragon 8+ Gen 1 with either 8 or 128GB RAM which is sufficient to run any game.
The Redmi K50 Ultra has a durable build quality, and it has a combination of glass and plastic. It weighs 202grams making it fairly lightweight in the hand. The size of the phone is not as big as compared other high-end gaming phones of 2022.
It also has an optical under-display fingerprint scanner that is fast and accurate. The device is running on Android 12, and MIUI 13 is the user interface. Storage space on the device starts at 128GB all the way to 512GB it is a UFS 3.1 fast storage.
Another major highlight of the Redmi k50 Ultra is the support for 120W fast charging which takes the phone from zero to a hundred in less than 20 minutes. The battery capacity is 5000mAh which is another icing on the cake.
You can play games for hours on the phone and it will endure. Xiaomi also added a unique cooling system to the phone which is fantastic. The phone has a 108MP primary camera with a 20MP selfie camera. It can shoot up to 4K@60fps with the main camera. The front-facing camera can only shoot 1080p.
Redmi K50 Ultra Full Specs

| Redmi K50 Ultra | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Redmi K50 Ultra |
| Brand | Xiaomi |
| Announced | August 11, 2022 |
| Status | Available August ,2022 |
| DESIGN | |
| Body Build | Glass Body, Glass Front, and Aluminum Frame |
| Dimension | 163.2 x 75.9 x 8.6 mm |
| Weight | 202g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.67-inch with (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 394PPi Density |
| Screen Type | OLED capacitive touchscreen, 68B Colors, 144Hz, HDR10+, Dolby Vision |
| Display Protection | N/A |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset/Processor | Snapdragon 8+ Gen 1 |
| GPU | Adreno 730 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-AX2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Internal Storage | 128, 256, or 512GB ROM |
| RAM | 8GB, 12GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Triple cameras- 108MP F1.6 main sensor + 8MP ultrawide sensor, 2MP macro,LED flash |
| Front Camera | 20MP F2.4 (wide) selfie |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240720p@960fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 2.0, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.2 |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150Mbps, 5G |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, stereo speakers |
| Audio Jack | No |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Optical Under display |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Gray, Blue, Black, Mercedes AMG |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 120Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Redmi K50 Ultra Price in Nigeria
It is feature packed and it is expected to be priced below $700 which is fantastic. Xiaomi is known to be aggressive with its prices and it makes a lot of sense to pack as much heat for such a low price. The phone is lacking reverse wireless charging features, and it also has a plastic back which is another bummer. It is going to be priced in Nigeria at around N475,000 naira.