The Samsung Galaxy Z Flip 4 is the fourth generation clamshell foldable. There is a 2.1-inch display at the front of the phone while we have a 6.7-inch Dynamic AMOLED Foldable display with a 120Hz refresh rate. The front of the phone is plastic while we have a glass display and aluminium frame. It also has an IPX8 water resistance rating which is incredible for a foldable device.
Here is Techblet.com coverage of the Galaxy Flip 4 that was launched today in Nigeria.
The Samsung Galaxy Z Flip 4 5G is powered by the Snapdragon 8 Gen 1. It runs on Android 12, and One UI 4.1 is the user interface. We have 8GB RAM on board and 128 or 256GB UFS 3.1 storage space. The phone has a 12MP main camera and a 10MP selfie camera. It can shoot 4k@30fps with both the front and back cameras. The fingerprint scanner is also mounted by the side.
There are going to be various colors of the device upon release. It comes with a 3700mAh battery and it supports 25W fast charging. The phone also supports fast wireless charging and reverse wireless charging.
| Samsung Galaxy Z Flip4 | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy Z Flip 4 |
| Brand | Samsung |
| Announced | August 10, 2022 |
| Status | Available August 27, 2022 |
| DESIGN | |
| Body Build | Plastic Front, Aluminum Frame, Glass Back (IPX8 water resistant) |
| Dimension | 167.9 x 73.7 x 7.1 mm |
| Weight | 183g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) e-Sim |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.7-inch with (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels, 426PPi Density |
| Screen Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz HDR10+ |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 12, One UI 4.1 |
| Chipset/Processor | Snapdragon 8 Gen 1+ |
| GPU | Adreno 730 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (1x3,19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 &4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Internal Storage | 128 or 256GB ROM, No SD card slot |
| RAM | 8GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | Dual cameras-12MP F1.8 main sensor + 12MP ultrawide, LED flash |
| Front Camera | 10MP F2.4 (wide) selfie |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, 8X Digital zoom, 2X Optical Zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Scene mode, Auto-watermark, delay capture, Mirror, Beauty Mode, AR shot, Portrait |
| Video Resolution | 4K@30/60fps 1080p@60/240fps, 720p@960fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB C 2.0, USB OTG |
| Bluetooth | Bluetooth V5.1,A2DP,LE |
| GPS | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes, |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G/5G [ GSM / CDMA / HSPA / EVO / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network Bands | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| SOUND | |
| Speaker | Yes, Stereo Speaker |
| Audio Jack | No |
| Sound Enhancement | Active Noise Cancelation with a dedicated mic |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Yes, Optical, under display) |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, and Compass Sensor, Temperature sensor, Hall sensor |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Black, White, Blue, Peach. |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 3700mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 25W |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Samsung Galaxy Z Flip 4 Price in Nigeria
It is expected to be priced at around $1000 which is equal to 625,000 nairas in Nigeria or more depending on your region. The phone has some upgrades if you compare it next to the Samsung Galaxy Z flip 3. There is a camera upgrade and the outside display was also increased in size a little bit.
You will be able to buy the Samsung Galaxy Z Flip 4 in various retail outlets and online stores once it is made available for purchase. you can buy it from Jumia, Konga, Pointek, and other certified sellers. It is also important to activate the Samsung warranty once you buy the phone. that way you will qualify for some discount in case of some repairs.