The Xiaomi Redmi Note 13R Pro was a surprise, but it’s here. It’s part of the Redmi 13 lineup and has a design reminiscent of other phones in the Redmi 13 Series. The phone has a premium glass build with a textured pattern at the back and a textured pattern at the back. It has a 6.67-inch flat OLED display with a 120Hz refresh rate and 1080p resolution. The bezels around the display are minimal, with close to 400 pixels per inch. It can get over 1000 nits of brightness under direct sunlight.
The Xiaomi Redmi Note 13R Pro runs on Android 13, and MIUI 14 is the user interface. It is powered by the MediaTek Dimensity 6080 with 12GB RAM and 256GB storage space. There is also an SD card slot to expand the storage. But you will be sacrificing a second SIM card slot.
There are only two cameras at the back of the phone: a 108MP primary camera and a 2MP depth sensor. You also get a 16MP selfie camera that will deliver in good lighting condition. A headphone port and a decent loudspeaker are at the bottom of the phone. You also get a side-mounted fingerprint scanner and it’s quite fast.
The phone has a 5000mAh battery, supporting 33 watts fast charging. It can last an entire day on a single charge.
| Redmi Note 13R Pro | Specs Listing |
|---|---|
| Model | Redmi Note 13R Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announced | November 20, 2023 |
| Status | Released November 2023. |
| DESIGN | |
| Body Build | premium glass with a texture pattern |
| Dimension | 161.1 x 75 x 7.7 mm (6.34 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 175 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Screen Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset/Processor | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| CPU [ Central Processing Unit ] | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| CAMERA | |
| Back Camera | 108 MP, f/1.7, (wide), 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | 16 MP, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
| CONNECTIVITY | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Bluetooth | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| GPS | Yes |
| WiFi | |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | 2G/3G/4G/ 5G [ GSM /CDMA/ HSPA / LTE ] |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network Bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network Bands | 1, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
| SOUND | |
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
| Sound Enhancement | - |
| OTHER FEATURES | |
| Fingerprint | Fingerprint (side-mounted) |
| Sensors | accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Additional Features | -WMV/RV/MP4/3GP player -MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Push to talk - Voice command/dial - Organizer |
| Colour | Black, Blue, Gold |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh non Removable battery |
| Fast charging | Yes, 33 Watts |
| Battery Type | Li-PO |
| Stand by Time | N/A |
| Talk Time | N/A |
Xiaomi Redmi Note 13R Pro Price and Availability
The Xiaomi Redmi Note 13R Pro is expected to have a starting price of $300 dollars and it is only available in China at the time of launch. It is expected to be available globally by the first quarter of 2024. The price might be different when it gets global.